Masaż należy do najczęściej wykorzystywanych metod leczniczych w fizjoterapii. Stosowany jest przede wszystkim w specjalistycznych gabinetach fizjoterapeutycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych czy sanatoriach.

Pierwsze wzmianki o masażu można znaleźć już w papirusach egipskich. W czasach starożytnych zarówno przed jak i po wykonaniu ćwiczeń fizycznych, stosowano namaszczenia specjalnymi olejami. Informacje o masażach leczniczych możemy znaleźć również w chińskiej księdze Huangdi neijing – zwanej Wewnętrznym kanonem Żółtego Cesarza  z 2760 r. p. n. e. Dzieło to zawiera główne koncepcje, które stały się podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej: teorię yin i yang, „pięciu żywiołów” wu xing, krążenia q.

Masaż leczniczy  jest formą fizycznego oddziaływania na organizm ludzki za pomocą bodźców mechanicznych w postaci zróżnicowanego ucisku rąk terapeuty.  Działanie mechaniczne obejmuje skórę, tkankę podskórną, powięź, mięśnie ścięgna , więzadła, naczynia krwionośne, limfatyczne i nerwowe, a co za tym idzie również narządy wewnętrzne.

Występuje kilka rodzajów masażu leczniczego, min.:

  • Masaż klasyczny
  • Masaż segmentarny
  • Masaż limfatyczny
  • Masaż tensegracyjny
  • Masaż punktów spustowych

masaż fizjoterapia SzczecinMasaż leczniczy przynosi ze sobą bardzo wiele zmian w organizmie, stąd ogromne zainteresowanie tą techniką praktycznie na całym świecie. Przede wszystkim wpływa bardzo korzystnie na układ krwionośny oraz limfatyczny. Dzięki zwiększeniu aktywności procesów wytwarzania składników morfotycznych krwi oraz lepszego odżywienia tkanek wspomaga odporność organizmu. W  oddziaływaniu na tkankę mięśniową można zauważyć zmniejszenie, normalizację napięcia mięśniowego, co przynosi pacjentowi natychmiastową reakcję przeciwbólową. Ponadto wspomaga doprowadzenie składników odżywczych do tkanek i odprowadzenie produktów  komórkowej przemiany materii. Poprzez rozgrzanie wpływa na zwiększenie elastyczności, jędrności i wytrzymałości tkanki łącznej. W przypadku oddziaływania masażu na tkankę chrzęstną można zauważyć jej lepsze odżywienie co ma wpływ na zapobieganie, opóźnienie występowania zmian o charakterze zwyrodnieniowym.

Masaż jest też dobrym sposobem zarówno na pobudzenie, jak i na odprężenie, ponieważ bezpośrednio oddziałuje na układ nerwowy. Udowodniony został również kojący wpływ masażu na psychiką pacjenta. Masaż klasyczny pozytywnie wpływa na ludzką psychikę poprzez zwiększenie wydzielania serotoniny.

 

Tagi : masaż fizjoterapia Szczecin, masaż limfatyczny Szczecin, masaż leczniczy fizjoterapia Szczecin

Masaż leczniczy ⭐⭐⭐⭐⭐

Ocena 5/5
Głosów 25