Diagnostyka sportowa to kluczowy element profilaktyki zdrowotnej u osób uprawiających aktywność fizyczną lub u sportowców, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Regularnie wykonywana pozwala z wyprzedzeniem reagować na wszelkie nieprawidłowości, zapobiegając poważnym kontuzjom, a w skrajnych przypadkach, chroniąc życie sportowca. Pozwala poprawić wydolność organizmu oraz osiągane wyniki sportowe. To także bardzo ważne działanie w sytuacji wznawiania treningów po dłuższym okresie ograniczonej aktywności fizycznej. Wiedza uzyskana w wyniku diagnostyki sportowej to znakomita podstawa do pracy nad poprawą wyników oraz osiągania sportowych sukcesów.

W ramach badań medycyny sportowej, nasi specjaliści realizują procedurę diagnostyczną, na którą składają się:

– pełne badanie posturalne: badanie komputerowe stóp, analiza chodu, ocena funkcjonalna aparatu ruchu oraz badanie zakresów ruchomości z użyciem czujników sensomotorycznych,
– diagnostyka spirometryczna, pozwalająca na określenie wydolności oddechowej sportowca,
– diagnostyka kardiologiczna EKG w trybie spoczynkowym uzupełniona badaniem SDS, określającym ryzyko nagłej śmierci sercowej sportowca,
– ocena podologiczna.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, Pacjent kierowany jest do właściwych specjalistów (np. fizjoterapeuta, ortopeda, kardiolog, pulmonolog), celem podjęcia niezbędnych działań bądź pogłębienia diagnostyki. Jeżeli badanie nie wnosi wątpliwości w zakresie stanu zdrowia sportowca, zakończone jest orzeczeniem lekarskim w postaci wpisu do książeczki sportowca.

WAŻNA INFORMACJA !!! Pacjent udający się na diagnostykę sportową, powinien zgłosić się z wynikiem podstawowego badania morfologicznego krwi oraz moczu. W przypadku braku wyniku badań krwi i moczu, specjalista skieruje Pacjenta do uzupełnienia wyników. Diagnostyka w tym zakresie jest niezbędna do zakończenia badań wpisem do książeczki.