Drenaż limfatyczny to metoda fizjoterapeutyczna z zakresu poprawy przepływu limfy w organizmie. Tą metodę można podzielić na dwa sposoby :

drenaż limfatyczny w Szczecinie1) manualny drenaż limfatyczny   – podczas tego zabiegu stosowane są specjalne chwyty za pomocą dłoni terapeuty. Metodyka polega na stosowaniu powolnych ruchów okrężnych dłoni o dużej powierzchni i małej sile nacisku, kierunek wykonywanych ruchów musi mieć kierunek zgodny z przepływem limfy. Bardzo istotne jest obszarowe stosowanie zabiegu na naczyniach limfatycznych, rozpoczynając w obszarze ujścia w kącie żylnym (szyja) i kierując się do odpowiednio peryferyjnie położonej części ciała, np. w przypadku terapii kończyny górnej: początkowo naczynia limfatyczne szyi, potem kolejno obszar węzłów chłonnych regionalnych kończyny górnej, ramię, przedramię, dłoń.  Celem takiej pracy na ciele jest pobudzenie do pracy komórek naczyń limfatycznych. Dochodzi do tzw. Automatyzacji układu limfatycznego, to znaczy, że naczynia pracują intensywniej nawet do kilku godzin po zabiegu.  Regularne stosowanie tego zabiegu poprawia zdolność transportu zalegającej limfy i pomaga w tworzeniu się nowych , obocznych naczyń limfatycznych.

Manualny drenaż limfatyczny wykonywany jest przez specjalistów od zabiegów drenażu limfatycznego. Są to specjalnie wykwalifikowani specjaliści od gimnastyki leczniczej, fizjoterapeuci i masażyści

2) pneumatyczny drenaż limfatyczny (BOA) – jest to zabieg kompresyjny, polegający na uciskaniu (presoterapia) kończyn. Masaż danej okolicy polega na uciskanie przez napełnianie powietrzem rękawy, do których powietrze doprowadzane jest z kompresora poprzez  przewody. Napełnianie się poszczególnych komór w rękawach /spodniach powoduję równomiernie przesuwanie się zalegającej limfy , a także korzystnie wpływają na resorpcje zalegającego płynu do naczyń krwionośnych i limfatycznych.  Specjalista dobiera odpowiedni nacisk , który ma oddziaływać na obrzęknięte miejsca.

 

Drenaż limfatyczny Szczecin ⭐⭐⭐⭐⭐

Ocena 5/5
Głosów 21