REHABILITACJA STAWU SKOKOWEGO

Urazy stawu skokowego dzielimy na:

  • skręcenia
  • zwichnięcia
  • złamania

SKRĘCENIA:

Najpowszechniejszym urazem stawu skokowego jest skręcenie kostki. Dotyka ono najczęściej sportowców, ale również osoby o słabej stabilizacji obwodowej lub z cechami wiotkości wielostawowej. Skręcenie to uraz, w którym dochodzi do nadmiernego naciągnięcia więzadeł okołostawowych i torebki stawowej. W skręceniu stawu skokowego NIE DOCHODZI do przemieszczenia się powierzchni stawowych względem siebie.

ZWICHNIĘCIA:

Zwichnięcie to uraz, w którym dochodzi do przemieszczania się powierzchni stawowych kości względem siebie. Skutkiem zwichnięcia jest rozerwanie torebki stawowej oraz znaczne uszkodzenie aparatu więzadłowego.

ZŁAMANIA:

Złamanie to uraz, w którym dochodzi do uszkodzenia struktur kostnych stawu. Wyróżniamy złamania:

  • jednokostkowe
  • dwukostkowe
  • trójkostkowe (złamanie kostki bocznej, przyśrodkowej i tylnej krawędzi kości piszczelowej)

LECZENIE:

rehabilitacja stawu skokowego KoszalinDiagnostyka opiera się na badaniu fizykalnym składającym się z wywiadu, palpacji, oceny ruchomości. Dodatkowo przy znacznych dolegliwościach zalecane jest RTG w celu wykluczenia lub potwierdzenia złamania w obrębie stopy i stawu skokowego, oraz USG dla oceny stanu faktycznego więzadeł i ścięgien. 

Na początku warto wdrożyć protokół RICE lub MEAT.

Protokół RICE

(R) Rest – odpoczynek, ograniczenie aktywności;

(I) Ice – schładzanie uszkodzonego miejsca poprzez zastosowanie krioterapii, która działa przeciwbólowo, zmniejsza stan zapalny i obrzęk.
(C) Compress – zastosowanie bezpośrednio po urazie ucisku w celu zabezpieczenia przed obrzękiem uszkodzonych tkanek.
(E) Elevation – profilaktyka przeciwobrzękowa- uniesienie chorej kończyny, powyżej poziomu serca co pozwala na lepsze wchłanianie się obrzęku poprzez odpływ chłonki z części dystalnych

Protokół MEAT, stosowany głównie przy uszkodzeniach ścięgien i więzadeł, obecnie bardziej rekomendowany, zwłaszcza sportowcom: 

Movement (Ruch) – wczesny ruch w obrębie uszkodzenia stymuluje krążenie krwi i zmniejsza prawdopodobieństwo tworzenia się blizn w obrębie tkanki łącznej.
Exercise (Ćwiczenia) – szybko wprowadzona profesjonalnie i indywidualnie dobrana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko ponownego wystąpienia kontuzji, skraca czas leczenia, pobudza układ limfatyczny.
Analgetics (Środki przeciwbólowe) – obecnie sugeruje się używanie naturalnych środków przeciwbólowych, np. enzymy proteolityczne: bromelaina i papaina (polecamy Puromedica). Obecnie nie zaleca się stosowania leków przeciwzapalnych, gdyż mogą wpłynąć na spowolnienie procesu gojenia urazu.

Treatment (Leczenie/Fizjoterapia) – ważne, aby znaleźć się w rękach wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dobierze i wdroży indywidualne leczenie oparte na dowodach naukowych, dzięki temu, czas powrotu do aktywności będzie zdecydowanie krótszy.

Dobór technik rehabilitacyjnych uzależniony jest od rodzaju i stopnia uszkodzenia stawu. Dostosowany powinien być indywidualnie do pacjenta, jego wieku i sprawności ruchowej.       

 

Rehabilitacja po urazie jest niezbędna, gdyż daje możliwość wyleczenia stawu i przywrócenia go do pełnej sprawności.

 

Rehabilitacja stawu skokowego Koszalin ⭐⭐⭐⭐⭐

Ocena 5/5
Głosów 26

Tagi : rehabilitacja stawu skokowego Koszalin, skręcenie stawu skokowego rehabilitacja Koszalin