REHABILITACJA STAWU SKOKOWEGO
Urazy stawu skokowego dzielimy na:
- skręcenia
- zwichnięcia
- złamania
SKRĘCENIA:
Najpowszechniejszym urazem stawu skokowego jest skręcenie kostki. Dotyka ono najczęściej sportowców, ale również osoby o słabej stabilizacji obwodowej lub z cechami wiotkości wielostawowej. Skręcenie to uraz, w którym dochodzi do nadmiernego naciągnięcia więzadeł okołostawowych i torebki stawowej. W skręceniu stawu skokowego NIE DOCHODZI do przemieszczenia się powierzchni stawowych względem siebie.
ZWICHNIĘCIA:
Zwichnięcie to uraz, w którym dochodzi do przemieszczania się powierzchni stawowych kości względem siebie. Skutkiem zwichnięcia jest rozerwanie torebki stawowej oraz znaczne uszkodzenie aparatu więzadłowego.
ZŁAMANIA:
Złamanie to uraz, w którym dochodzi do uszkodzenia struktur kostnych stawu. Wyróżniamy złamania:
- jednokostkowe
- dwukostkowe
- trójkostkowe (złamanie kostki bocznej, przyśrodkowej i tylnej krawędzi kości piszczelowej)
LECZENIE:
Diagnostyka opiera się na badaniu fizykalnym składającym się z wywiadu, palpacji, oceny ruchomości. Dodatkowo przy znacznych dolegliwościach zalecane jest RTG w celu wykluczenia lub potwierdzenia złamania w obrębie stopy i stawu skokowego, oraz USG dla oceny stanu faktycznego więzadeł i ścięgien.
Na początku warto wdrożyć protokół RICE lub MEAT.
Protokół RICE
(R) Rest – odpoczynek, ograniczenie aktywności;
(I) Ice – schładzanie uszkodzonego miejsca poprzez zastosowanie krioterapii, która działa przeciwbólowo, zmniejsza stan zapalny i obrzęk.
(C) Compress – zastosowanie bezpośrednio po urazie ucisku w celu zabezpieczenia przed obrzękiem uszkodzonych tkanek.
(E) Elevation – profilaktyka przeciwobrzękowa- uniesienie chorej kończyny, powyżej poziomu serca co pozwala na lepsze wchłanianie się obrzęku poprzez odpływ chłonki z części dystalnych
Protokół MEAT, stosowany głównie przy uszkodzeniach ścięgien i więzadeł, obecnie bardziej rekomendowany, zwłaszcza sportowcom:
Movement (Ruch) – wczesny ruch w obrębie uszkodzenia stymuluje krążenie krwi i zmniejsza prawdopodobieństwo tworzenia się blizn w obrębie tkanki łącznej.
Exercise (Ćwiczenia) – szybko wprowadzona profesjonalnie i indywidualnie dobrana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko ponownego wystąpienia kontuzji, skraca czas leczenia, pobudza układ limfatyczny.
Analgetics (Środki przeciwbólowe) – obecnie sugeruje się używanie naturalnych środków przeciwbólowych, np. enzymy proteolityczne: bromelaina i papaina (polecamy Puromedica). Obecnie nie zaleca się stosowania leków przeciwzapalnych, gdyż mogą wpłynąć na spowolnienie procesu gojenia urazu.
Treatment (Leczenie/Fizjoterapia) – ważne, aby znaleźć się w rękach wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dobierze i wdroży indywidualne leczenie oparte na dowodach naukowych, dzięki temu, czas powrotu do aktywności będzie zdecydowanie krótszy.
Dobór technik rehabilitacyjnych uzależniony jest od rodzaju i stopnia uszkodzenia stawu. Dostosowany powinien być indywidualnie do pacjenta, jego wieku i sprawności ruchowej.
Rehabilitacja po urazie jest niezbędna, gdyż daje możliwość wyleczenia stawu i przywrócenia go do pełnej sprawności.
Rehabilitacja stawu skokowego Koszalin ⭐⭐⭐⭐⭐
Głosów 26
Tagi : rehabilitacja stawu skokowego Koszalin, skręcenie stawu skokowego rehabilitacja Koszalin