Rehabilitacja dyskopatii
Dyskopatia jest to szerokie pojęcie, mówiące nam jedynie, że krążek międzykręgowy jest “chory”. Z niektórych badań wynika, że prawie 40% dwudziestolatków ma widoczne zmiany degeneracyjne w obrębie dysku międzykręgowego. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mają dolegliwości bólowe. Aby doszło do odczuwania bólu w obrębie kręgosłupa, spowodowanych problemem dysku, musi dojść do ucisku w obrębie sąsiadujących struktur. Do takiej sytuacji dochodzi w momencie tworzenia się przepuklin na dysku, bądź całkowitego przerwania włókien dysku i wylania się jądra miażdżystego na zewnątrz.
Pojawienie się bólu w kręgosłupie występuje nagle i pacjenci są w stanie określić, który ruch spowodował dolegliwości. Typowymi objawami są:
- ból pleców (często początek jest dość silny, by po kilku lub kilkunastu dniach przejść w postać przewlekłą),
- promieniowanie dolegliwości wzdłuż przebiegu nerwu,
- zaburzenia czucia (zgodnie z obszarem unerwienia uszkodzenia korzenia nerwowego),
- osłabienie siły mięśniowej.
Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić w stanie ostrym to wizyta u lekarza, który przepisze leki uśmierzające ból oraz skieruje na dodatkowe badania w celu głębszej diagnostyki. Na szczęście większość epizodów z nagłym i ostrym bólem kręgosłupa nie wymaga interwencji chirurgicznej i kwalifikowane są do leczenia zachowawczego.
W leczeniu zachowawczym duża rolę odgrywa farmakoterapia oraz fizjoterapia. W zależności od stanu w jakim pacjent trafia do fizjoterapeuty, wybierane są metody rehabilitacji. Najważniejszy będzie ruch i aktywna współpraca pacjenta z rehabilitantem. Przed doborem metod, pacjent jest ponownie badany przez fizjoterapeutę w celu wykluczenia przeciwwskazań i jak najkorzystniejszego planu terapii.
Stosowane są też różne metody manualnej pracy z kręgosłupem i tkankami miękkimi, takie jak: rozluźnianie mięśniowo – powięziowe, terapia manualna wg Cyriaxa, Maitlanda, Kaltenborna, manipulacje HVLA i inne. Bardzo dobry efekt terapeutyczny przynoszą również neuromobilizacje i szeroko rozumiana kinezyterapia. Wspomagająco stosuje się fizykoterapię w celu poprawy regeneracji i wyciszania stanu zapalnego. W niektórych przypadkach zasadne jest stosowanie zaopatrzenie ortopedycznego, np: pasów lędźwiowych. Oprócz tego pacjent jest edukowany w zakresie prawidłowych wzorców ruchowych oraz ergonomii pracy, w celu profilaktyki zdrowotnej.
Tagi : dyskopatia szyjna rehabilitacja Szczecin, rehabilitacja dyskopatii lędźwiowej Szczecin, rehabilitacja dyskopatia Szczecin
Rehabilitacja dyskopatii ⭐⭐⭐⭐⭐
Głosów 11