rehabilitacja niemowląt SzczecinOkresem niemowlęcym określamy pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Jest to szczególny czas dla samych rodziców jak i dla samych niemowlaków, które poznają i adaptują się do otaczającego go świata, i tym samym uczą się w nim funkcjonować! Pierwsze 365 dni są znaczące dla prawidłowego  rozwoju psychoruchowego dziecka, dlatego istotne jest, aby rodzic skonsultował z odpowiednim specjalistą dotychczasowy rozwój dziecka i jego prawidłową pielęgnację. Każda wątpliwość odnośnie rozwoju psychoruchowego dziecka powinna zostać skonsultowana z odpowiednim specjalistą .

Zadaniem fizjoterapeuty jest:

  • ocena rozwoju motorycznego dziecka,
  • określenie czy istnieje nieprawidłowość, która przeszkadza w osiągnięciu kolejnych umiejętności ruchowych u dziecka, a także przedstawienie w sposób zrozumiały  charakterystyki problemu dziecka,
  • uzyskanie maksymalnych możliwości ruchowych dziecka,
  • ocena rozwoju kończyn dolnych,
  • przedstawienie prawidłowej pielęgnacji dziecka,
  • przekazanie informacji dotyczących odpowiedniego doboru pierwszych bucików,
  • zaproponowanie zabaw wspomagające rozwój, które będą dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka.

Widoczne są zasadnicze różnice  w diagnostyce niemowląt , a dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Niemowlak nie jest w stanie przyjąć samodzielnie pozycji stojącej, przez co, nie można ocenić jego postawy ciała tak, jak u dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Dlatego też w diagnostyce, i tym samym w ocenie rozwoju psychoruchowego niemowląt, wykorzystywana jest ocena  wzorców posturalnych i motorycznych,  która stanowi najbardziej obiektywny zewnętrzny wskaźnik  stopnia  dojrzałości i etap integracji funkcjonalnej ośrodkowego układu nerwowego, a także sprawności jego funkcjonowania.  Studium zachowań ruchowych oraz obserwacja kliniczna jest  jedynym  potwierdzonym  naukowo  narzędziem diagnostycznym niemowlaka.

 

Tagi : fizjoterapeuta dla niemowląt Szczecin, fizjoterapia niemowląt Szczecin, rehabilitacja niemowląt Szczecin

Fizjoterapia niemowląt⭐⭐⭐⭐⭐

Ocena 5/5
Głosów 20